Knihovna oslavila výročí vzniku Československé republiky přednáškou o jejím založení

05.10.2018 20:47

Ve čtvrtek 4. října bylo v Hostinci U Helánů živo. Bc. Dana Šimková, spisovatelka, lektorka a popularizátorka historie zavítala opětovně do Rozdrojovic a bylo jí tu - jak je paní Daně vlastní - všude plno....Na úvod dvouhodinové přednášky obdrželi přítomní štamprdličku Božkov original jako pozornost podniku. Kdo přišel, nelitoval. Zejména děti poslouchaly s napětím a kupodivu i pozorně. Dověděly se, co znamená modrá barva na naší vlajce, jak vypadá trikolora a proč nemáme jen dvoubarevnou státní vlajku, jak se původně plánovalo. Nemohla chybět státní hymna, paní Dana nám pustila i krátkou ukázku z Fidlovačky. Největší zábavou bylo pro děti hádání významu obrozeneckých novotvarů. Výrazy jako nosočistoplena, bručka nebo hlubozník nebylo jednoduché poznat. Naštěstí se v jazyce neujaly. Na závěr přednášky čekalo přítomné čtení z rozdrojovických kronik o událostech roku 1914 a zejména 1918. Na všechny zájemce čekal také vědomostní kvíz o ceny z historie založení republiky. Tak schválně, věděli byste, který den přesně začala a skončila první světová válka označovaná také jako Velká válka? Na vítěze čeká v knihovně pěkná kniha, litografie Brna Františka Richtra ze začátku 18. století a pěkný plakát k probíhajícímu Týdnu knihoven. V hostinci U Helánů se jistě sejdeme i někdy příště. Mají tam totiž nejen moc příjemný personál, ale i zájem takovéto akce do budoucna spolupořádat.

Akci finančně podpořil Svaz knihovníků a informačních pracovníků Velká Morava.