Pasování prvňáčků na čtenáře

02.05.2019 21:55

Ve čtvrtek 2. května se v Základní škole a mateřské škole Rozdrojovice konalo již tradiční pasování prvňáčků na čtenáře. Akci připravila Obecní knihovna Rozdrojovice ve spolupráci se studenty VOŠ knihovnictví  z Obchodní akademie, Střední odborné školy knihovnické a Vyšší odborné školy Brno. Šestnáct letošních prvňáčků navštívil pan král s celou svojí družinou z pohádkového království, aby se osobně přesvědčil, zda může rozdrojovické prvňáčky pasovat na skutečné čtenáře. Paní učitelka Saxová si s dětmi pro pana krále připravila Popletenou pohádku, kterou děti velice pěkně přečetly. Součástí úkolů byla hřebenovka s tajenkou, hádání zvířátek a psaní jejich jmen, čtení z knížky Jany Jelenové Jak jsme našli pejska s ilustracemi patronky knihovny paní Vlasty Švejdové. Nejtěžší úkol však čekal děti na závěr, kdy měly slavnostně panu králi slíbit, že budou mít knížky rádi, také je budou rádi číst a dobře se o ně starat. Po pasování se musely děti podepsat na královský diplom zlatým perem, který jim pan král pro tuto příležitost rád zapůjčil. Jen nerady se loučily se všemi pohádkovými bytostmi, které je přišly navštívit. Ať už to byl Harry Potter, obávaný pirát Jack Sparrow, čert, lesní víla, princezna nebo brouček. Děti obdržely při pasování nejen čtenářskou kartičku do knihovny, ale také čtenářský deníček Škola naruby, do kterého mohou psát známky všem, kdo jim budou předčítat, a současně si namalovat hrdiny přečtených příběhů, také pracovní listy s kvízy a vybarvováním obrázků, časopis Vláček a knižní záložku, kterou jim vyrobili studenti. Na úplný závěr si mohly s pomocí studentů vyrobit vlastní jednoduchou knižní záložku. Snad zůstane dětem na dnešní den milá vzpomínka a také vědomí, že knížky stojí za to číst.